Програма тренінга «Методи проведення регіонарної анестезії
під УЗ-контролем»
Останнє оновлення – 11.03.2025
- 9:00-9:30 Кава-перерва
- 9:30-9:45 Коротка історична довідка щодо використання УЗД для регіонарного знеболювання.
Обґрунтування необхідності використання УЗД з метою виконання провідникової анестезії. Актуальність УЗ-асистованих блокад у сучасних умовах – у воєнний час. - 9:45-10:20 Ознайомлення з основами ультразвукової термінології Базова УЗ-анатомія. Демонстрація ультразвукової картини нервових стоувбурів. Налаштування УЗ-сканера, шляхи оптимізації УЗ-зображення, можливі артефакти та помилки та шляхи їх усунення. Освоєння технології проведення блокади в залежності від розташування датчика:
- подовжнє розташування по поздовжній осі (long-axis) або in-plane;
- поперечне розташування по поперечній осі (short-axis) або out-of-plane.
- 10:20-11:00 Інформація про місцеві анестетики (тип, концентрація та необхідний обсяг) та ад'юванти, які використовуються для проведення провідникової анестезії.
- 11:00-11:30 Ультразвукова анатомія шийного сплетення. Демонстрація пошуку шийного сплетення, основні орієнтири, основні та додаткові показання до проведення блокади. Можливі помилки, ускладнення під час та після виконання блокади. Тактика та порядок дій при ускладненнях.
- 11:30-12:30 Ультразвукова анатомія плечового сплетення. Основні види (доступи/рівні) блокадів плечового сплетення з демонстрацією їхнього пошуку. Показання до проведення та особливості застосування кожного доступу. Можливі помилки, ускладнення під час та після блокад плечового сплетення. Тактика та порядок дій у разі ускладнень.
- 12:30-13:00 Обідня перерва.
- 13:00-14:00 Практика: Відпрацювання практичних навичок на пацієнтах-моделях.
- 14:00-15:00 Ультразвукова анатомія передньої стінки грудної та черевної порожнини. Ультразвукова анатомія задньої стінки тулуба. Поняття про просторові (площинні) – plane blocks, техніки та особливості їх застосування. Переваги та недоліки просторових блокад у порівнянні з безпосередніми блокадами нервових стволів. Основні види торако-абдомінальних блокад, методики пошуку необхідних анатомічних та УЗ-анатомічних орієнтирів. Визначення типу та місця блокади згідно локалізації болю або майбутнього хірургічного доступу. Основні показання та протипоказання до проведення площинних блоків.
Основні види блокад на задній поверхні тулуба (досальні блокади) та рівні їх виконання відповідно до відділів хребта. Особливості та техніки виконання дорсальних блокад. Переваги та недоліки цих методів. Основні показання та протипоказання до виконання дорсальних блокад. - 15:00-15:30 Практика: Відпрацювання практичних навичок на пацієнтах-моделях.
- 15:30-16:00 Ультразвукова анатомія нижньої кінцівки. Базова інформація про іннервацію нижньої кінцівки. Блокади стегнового та сідничного нерва на різних рівнях для оптимальної анестезії під час оперативних втручань, післяопераційного знеболювання та придбання больового синдрому після поранень та травм. Фасціальні блокади нижньої кінцівки. Їх переваги та недоліки. Основні показання та протипоказання до виконання.
- 16:00-16:30 Розгляд питання про системну інтоксикацію місцевими анестетиками.
Інформація про місцеві анестетики (тип, концентрація та необхідний обсяг) та ад'юванти, які використовуються для проведення провідникової анестезії. - 16:30-17:30 Практика: Відпрацювання практичних навичок на пацієнтах-моделях.
- 17:30-18:00 Сесія запитань-відповідей. Тестування.
Відпрацювання практичних навичок на пацієнтах-моделях відбувається на апаратах експертного класу ESAOTE (Італія).
ПАРТНЕРИ: