УЗД в травматології. Можливості ультразвуку в діагностиці переломів у дітей. Краще, ніж рентген?

При наданні першої медичної допомоги діагностичний ультразвук (Point-of-care ultrasound (POCUS)) дає багато переваг. Але чи зможе ультразвук замінити рентген при діагностиці педіатричних переломів? Згідно з даними опублікованими в журналі «Ultrasound in Medicine and Biology», відповідь на це питання безпосередньо залежить від кваліфікації лікаря.
Група дослідників з Італії та США порівняла результат лікарів швидкої допомоги, які використовували ультразвук в діагностиці переломів у дітей, з даними радіологів. І хоча ультразвук виявився не на належному рівні, деякі досвідчені лікарі зуміли досягти точності традиційного рентгенівського обстеження.
Один з авторів дослідження відзначає: «Лікарі з великим досвідом застосування POCUS показали прийнятний результат. Це дає можливість припустити, що для виявлення переломів у дітей потрібно більше часу для навчання».
Пілотне дослідження проводилося в групі з 547 дітей у віці до 18 років з підозрою на переломи кінцівок, кистей, стоп та кісток грудної клітини. Вони були пацієнтами одного з п’яти медичних центрів в Італії, де проходили УЗД і рентген.
Лікар швидкої медичної допомоги або приймального відділення проводив ультразвукове сканування в подовжній і поперечній проекціях лінійним ультразвуковим датчиком. Рентгенівське обстеження проводилося в традиційних укладаннях з висновком радіолога.
Порівняння точності дослідження у лікарів різної кваліфікації, які використовують POCUS
• Всі лікарі: чутливість 74.5%, специфічність 83.6%, узгодженість з рентгенографією 0.58
• Лікарі, навчені первинним навичкам роботи з ультразвуком: чутливість 71.5%, специфічність 82,9%, узгодженість з рентгенографією 0.54
• Лікарі, які регулярно використовують ультразвук: чутливість 91.7%, специфічність 88.9%, узгодженість з рентгенографією 0.81
Результати рентгенографії, які були еталоном дослідження, виявили переломи у 43% учасників дослідження. Загальна ефективність склала 74,5% і 83,6%, а коефіцієнт узгодженості 0.58. Дані показують помірний збіг результату POCUS і рентгенографії.
При цьому результат сильно залежав від професіоналізму лікаря. Лікарі з великим досвідом роботи (мінімум 18 місяців навчання (курси УЗД в травматології, курси з підвищення кваліфікації лікарів та інше)) показали прекрасний результат. В окремих випадках узгодженість з даними рентгенографії становила 100%.
Дослідження підтверджує, що ефективність діагностичного ультразвуку безпосередньо залежить від професіоналізму оператора. Воно також відображає проблему навчання і підвищення кваліфікації лікарів.
Автори роботи відзначають, що якщо медичні інституції зможуть досягти незмінно відмінного результату в POCUS, то це може стати великою перевагою в наданні першої медичної допомоги при педіатричних переломах. При УЗД не використовується іонізуюче опромінення, і під час дослідження можна виявити травми м’яких тканин.
Вчені відзначають: «Обстеження кісткової системи по протоколу POCUS – коротке, безболісне і просте у виконанні. Це ідеальні якості для швидкого темпу, який необхідний при наданні першої медичної допомоги і в приймальних відділеннях».
Джерело: www.auntminnie.com. «Better than x-ray? Physicians study POCUS for fractures»